Poziv na predavanje "Od arhivske prašine do glazbenog podija: izvori za povijest hrvatske glazbe"

Ljubazno Vas pozivamo na predavanje akademika prof. dr. sc. Stanislava Tuksara i prof. dr. sc. Vjere Katalinić znanstvene savjetnice i upraviteljice na Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU.

Predavanje će se održati u četvrtak, 21. ožujka 2019. u 13 sati na Filozofskom fakultetu u prostoriji F-230.

Na predavanju će biti predstavljeni i znanstveni časopisi Hrvatskog muzikološkog društva: Arti Musices i International Review of the Aesthetics and Sociology of Music.

Veselimo se Vašem dolasku!

Stanislav Tuksar (1945.)

Diplomirao na Filozofskom fakultetu (filozofija, anglistika) i Muzičkoj akademiji (violončelo) Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirao (1978.) i doktorirao (1990.). Znanstveno se usavršavao na Sveučilištu Sorbonne u Parizu (1974.-1976.) i u Staatliches Institut für Musikforschung u Berlinu (1986.-1988.) kao stipendist Humboldtove zaklade.

Od 1992. do 2015. profesor povijesti i estetike glazbe na Odsjeku za muzikologijuMuzičke akademije u Zagrebu;od 2017.profesor emeritus Sveučilišta u Zagrebu.

Sudjelovao na više od 130 simpozija u zemlji i inozemstvu, te bio gost profesor na 24 akademske institucije u Europi, Sjevernoj Americi, Africi i Australiji. Objavio 27 knjiga (kao autor, prevoditelj i urednik) i više od 230 znanstvenih i stručnih članaka. Od 2000. glavni je urednik časopisa International Review of the Aesthetics and Sociology of Music. Suosnivač (1992.), tajnik (1992.-1997.) i predsjednik Hrvatskog muzikološkog društva (2001.-2006. i 2013.-2018.). Od 2012. redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Glavna područja istraživanja: estetika glazbe, hrvatski glazbeni pisci od 16. do 20. stoljeća, glazbene zbirke i arhivi u Hrvatskoj, ranija glazbena terminologija.

Vjera Katalinić

Diplomirala je i magistrirala muzikologiju na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu, a doktorat znanosti stekla na Odsjeku za muzikologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Beču. Usavršavala se na Freie Universität, Berlin (1987-88).

Znanstvena je savjetnica i upraviteljica u Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU, od 2014. član suradnik HAZU; naslovna redovita profesorica na Odsjeku za muzikologiju Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu. Pozvana predavanja održala u SAD, Italiji, Irskoj, Poljskoj i Hrvatskoj.

Sudjelovala je na više od 100 simpozija u Hrvatskoj, Europi, SAD i Kanadi. Objavila je četiri autorske i deset uredničkih knjiga, osam notnih izdanja, više od 200 članaka u Hrvatskoj, europskim zemljama i SAD-u; urednica je časopisa Arti musices (1999-2006, 2016-). Glavna područja istraživanja su glazbena kultura 18. i 19. stoljeća, mobilnost i umrežavanje glazbenika te glazbene zbirke u Hrvatskoj.

Vodila je europski projekt  “Music Migrations in the Early Modern Age: The Meeting of the European East, West and South” (HERA, 2013-2016). Od 2017. vodi četverogodišnji projekt „Umrežavanje glazbom: promjene paradigmi u 'dugom 19. stoljeću' – od Luke Sorkočevića do Franje Ks. Kuhača“ (HRZZ).