Događanje

pozivamo vas na predavanje
Čudni Marulić – čime nas zbunjuje Marulićevo djelo
8. svibnja 2024. u 11,15 sati u predavaonici F-207

Predavanje će održati prof. dr. sc. Neven Jovanović, klasični filolog i marulolog s Filozofskoga fakulteta u Zagrebu.

Sažetak: Marulićeva su djela danas svjedoci prošlosti, a prošlost je, kako znamo, strana zemlja; ondje se stvari rade drugačije. Budemo li Maruliću postavljali naša današnja pitanja, njegova će djela ostati nijema; kako možemo naći pitanja na koja su ta djela spremna odgovoriti, i zašto da to činimo? Na jednom misaonom eksperimentu i na tri odlomka iz Marulićevih djela (Institucije, Pedeset priča i Judite) pokazat ću da je inventar razlika između nas i Marulića golem, ali ću se pitati i ima li čega izvan tog inventara – ima li konstanti koje nas i Marulića, usprkos svemu, povezuju? (N. Jovanović)

U povodu 500. obljetnice smrti književnika Marka Marulića (Split, 18. VIII. 1450 – Split, 5. I. 1524), odlukom Vlade Republike Hrvatske, 2024. proglašena je Godinom Marka Marulića.

Podijeli događanje na