Katedra za estetiku i epistemologiju pri Odsjeku za filozofiju i Hrvatsko društvo za analitičku filozofiju, u suradnji s Udrugom za razvoj kulture mladih “Kulturni front” pozivaju vas na okrugli stol posvećen društvenoj ulozi umjetnosti koji će se održati 2. rujna 2024. u pubu Bačva s početkom u 19,00 sati
Cilj je okruglog stola istražiti načine na koji različite umjetničke prakse doprinose društvenim i kulturnim promjenama, posebno onima koje se tiču društvenih nepravdi (poput rasizma, seksizma i homofobije) i propitati može li umjetnost utjecati na rješenja društvenih izazova kao što su klimatske promjene, ideološki sukobi, imigrantska kriza, umjetna inteligencija i slično. Zanimat će nas umjetničke prakse koje u centar stavljaju politički aktivizam i utjecaj takvih praksi na konkretne društvene promjene. Bavit ćemo se i učincima kulture otkazivanja i izazovima kulturnog prisvajanja te raznim drugim segmentima umjetničkoga vrednovanja i djelovanja koja se razvijaju u današnjim multikulturalnim društvima i neraskidivo su povezani s percepcijom umjetnosti kao instrumentom društvenih promjena. Analizirat ćemo i načine na koji umjetnost ostvaruje takve promjene kod pojedinca i kod zajednica propitkujući ujedno koja nam je paradigma danas potrebna da bismo razumjeli estetski i umjetnički status ovako angažirane umjetnosti. Sudjeluju: Vid Simoniti, Maarten Coëgnarts i Elvio Baccarini; moderira Iris Vidmar Jovanović.
Vid Simoniti (Sveučilište Liverpool) povjesničar je umjetnosti i filozof koji se bavi suvremenom političkom umjetnošću i istražuje doprinos takvih umjetničkih djela na društvene probleme kao što su rasizam, ekološka kriza i diskriminacija. Voditelj je podcasta Art against the World u kojem okuplja suvremene umjetnike istražujući učinak njihova djelovanja u zajednicama u kojima djeluju. Autor je knjige Artists Remake the World. A Contemporary Art Manifesto (Yale University Press) u kojoj razrađuje okvir za razmatranje politički motivirane umjetnosti.
Maarten Coëgnarts (Sveučilište Antwerp) pristupa narativnim umjetnostima iz perspektive kognitivnih znanosti. Bavi se istraživanjem ljudskih estetskih reakcija i načinima na koji kroz umjetnička iskustva dolazi do stvaranja značenja i formiranja vrijednosti koje postaju kognitivni i emocionalni resurs pojedinca. Član je Društva za kognitivno istraživanje pokretnih slika i bavi se problemima utjelovljenog pristupa percepciji, kogniciji i emocijama. Aktivno je uključen u inicijativu FilmEu University koja djeluje diljem Europe i nastoji implementirati umjetničke programe u visoko obrazovanje i različite društvene sektore.
Elvio Baccarini (Sveučilište u Rijeci) bavi se političkom filozofijom, etikom i filozofijom umjetnosti, posebno pitanjem javnog opravdanja političkih odluka i vrijednosti te pitanjem društvene pravednosti. Njegovo je istraživanje, između ostalog, posvećeno obrazovnoj ulozi umjetnosti i problemima kulturnog prisvajanja. Ova se aktivnost provodi u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost, UIP-2020-02-1309 Estetsko obrazovanje putem narativne umjetnosti i njegova važnost za humanistiku. Diskusija će se održati na engleskom jeziku.