Gostujuće predavanje prof. dr. sc. Leszeka Malczaka

26.04.2024.

U organizaciji Odsjeka za kroatistiku ugledni poljski slavist prof. dr. sc. Leszek Malczak sa Šleskog sveučilištu u Katowicama održat će predavanje Slika zapadne civilizacije i prosvjetiteljstva u Brešanovu „Ledenom sjemenu“ i njegovim poljskim prijevodima.

Predavanje će se održati u utorak 30. svibnja u 11:15 sati u predavaonici F-701, svi su dobrodošli.

Ledeno sjeme jedna je od manje poznatih Brešanovih drama. Izašla je ranih 1990. i govori o jednom povijesnom događaju iz sredine 18. stoljeća u Hrvatskoj – slučaju suđenja Margareti Kuljanki i drugim ženama zbog tzv. vještičarenja. Drama nikada nije postavljena na scene hrvatskih kazališta. Prevedena je na poljski 1999. i zatim je ubrzo, 2000. godine, uprizorena u lublinskom kazalištu Juliusza Osterwe te zatim u Teatru televizije 2001. U većini interpretacija i recenzija drame naglasak se stavlja na Brešanov prikaz vlasti i ljudske naravi, a zapostavlja se puno važnije i bitnije pitanje, naime problematiziranje odnosa prema zapadnoj civilizaciji, prosvjetiteljstvu i racionalizmu. Upravo taj aspekt drame doživljava najveće promjene u poljskim prijevodima.