In memoriam Katica Ivanišević (1935-2024)

23.07.2024.
/ Vijesti /

U 90. godini 17. srpnja 2024. godine napustila nas je naša draga profesorica i kolegica dr. sc. Katica Ivanišević, prof. emeritus koja je od 1974. godine do umirovljenja radila Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, na Odsjeku za kroatistiku gdje je izgradila svoju znanstveno-nastavnu karijeru – od asistenta do redovitoga profesora. Vodila je znanstvene projekte, mentorirala doktorande, objavila je tri knjige koje tematiziraju američku književnost, uredila i popratila studijama niz drugih knjiga te je autoricom više od stotinu znanstvenih i stručnih članaka. Predavala je predmete iz svjetske književnosti generacijama studenata koji će je pamtiti kao vrsnu profesoricu te izuzetno dragu i pristupačnu osobu.

Profesorica Ivanišević aktivno je sudjelovala u akademskom i javnom životu. Bila je predstojnica Filološkoga odjela te prodekanica i dekanica Pedagoškoga fakulteta u Rijeci (danas Filozofskoga), prorektorica i rektorica Sveučilišta u Rijeci (1993-1998) predsjednica Županijskoga doma Hrvatskoga sabora (1994-2001).

Nagrađena je državnim odličjima: Red kneza Trpimira s ogrlicom, Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića, Red Ante Starčevića i Spomenicu Domovinskog rata. I na lokalnoj je razini dobila niz priznanja i nagrada: Nagradu Grada Rijeke (1985.), Nagradu za životno djelo Općine Omišalj (2007.), Nagradu za životno djelo Županije primorsko-goranske (2011.), Nagradu ”Drago Gervais” za literarni doprinos (2015.)

Sahranjena je u svom rodnom Omišlju 19. srpnja 2024.

Našu dragu profesoricu, dekanicu i kolegicu čuvamo u našim sjećanjima.

Novi list