Nagrada Radovan Ivančević za životno djelo dodijeljena je dr. sc. Vladimiru P. Gossu, profesoru emeritusu

28.06.2023.

Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske je nagradu Radovan Ivančević za životno djelo ove godine dodijelilo dr. sc. Vladimiru P. Gossu, profesoru emeritusu, umirovljenom članu Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Rijeci.

U obrazloženju DPUH-a stoji: “Njegov doprinos tumačenju hrvatske umjetničke i kulturne baštine kao jednakovrijedne sastavnice kulturne povijesti Europe i svijeta ostat će trajan poticaj i orijentir u promišljanju doprinosa jedne male sredine univerzalnoj kulturi. Šireći granice struke, svojim nekonvencionalnim pristupom otvorio je mogućnost razumijevanja i valorizacije kreativnih potencijala zajednice i pojedinaca, potencijala koji se tijekom vremena u interakciji s prostorom i povijesnim čimbenicima pretaču u djela umjetnosti i kulture.”

Dodjela nagrada DPUH-a održat će se 28.06. u Arheološkom muzeju Zagreb, s početkom u 12 sati.