Poslijedoktorand Odsjeka za povijest, dr. sc. Feđa Milivojević, dobitnik je Državne nagrade za znanost za 2021. g.

24.11.2022.

S ponosom javljamo da je poslijedoktorand Odsjeka za povijest, dr. sc. Feđa Milivojević, dobitnik Državne nagrade za znanost u kategoriji znanstvenih novaka/mladih znanstvenika za 2021. g. u znanstvenom području humanističkih znanosti, polje povijest, grana stara povijest.

Iz obrazloženja saborskog Odbora za podjelu državnih nagrada:

Nagrada se dodjeljuje za znanstvenu knjigu Cezarov Ilirik (izdanje Hrvatskog instituta za povijest i Filozofskog fakulteta u Rijeci, 2021.), koja obrađuje jedno od ključnih razdoblja interakcije rimskog svijeta s istočnom obalom Jadrana i njezinim zaleđem, kao i sa širim iliričkim područjem – kasnorepublikansko doba – dosad općenito nedovoljno rasvijetljeno i protumačeno. Znanstveni doprinos dr. sc. Feđe Milivojevića je drukčiji način pristupa problemu gdje se odgovori ne traže u samom Iliriku, već u širem prostoru Sredozemlja koji nudi analogne probleme i rješenja i u drugim rimskodobnim provincijama. To predstavlja izniman doprinos historiografiji staroga vijeka ne samo za rimskodobni Ilirik, nego i za čitav tadašnji rimski imperij. Znatan je doprinos dr. sc. Feđe Milivojevića istraživanju i poznavanju stare povijesti hrvatskoga povijesnog prostora jer nudi argumentirane odgovore na pitanja o kojima još nije postignut znanstveni konsenzus.

Čestitamo!