Događanje

h

_Panel

• Rijeka

Katedra za estetiku pri Odsjeku za filozofiju i Hrvatsko društvo za analitičku filozofiju, u suradnji s Udrugom za razvoj kulture mladih “Kulturni front” i projektom RiPhil pozivaju vas na okrugli stol posvećen obrazovnoj ulozi umjetnosti koji će se održati 5. rujna 2023. u pubu Bačva s početkom u 19,00 sati

The Educational Relevance of Arts

Cilj je okruglog stola propitati koju ulogu različiti oblici umjetnosti imaju ili bi trebali imati na svim razinama obrazovanja, istražiti potencijal umjetnosti da pridonese ciljevima obrazovanja, razvoju etičkih i epistemičkih vrijednosti (pravednosti, dobru, dobro-stanju, znanju, mudrosti, kritičkom mišljenju), političke stabilnosti, psihološkoj dobrobiti, eudaimonističkim pogodnostima i slično. Razgovarat će se i o potencijalno negativnim učincima umjetnosti, razvoju kulture otkazivanja i nemoralnim umjetnicima, s naglaskom na društvene mreže kao prostoru (ne)etičkog djelovanja. Od posebnog je interesa propitati status umjetnosti u odnosu na stem područja s jedne strane i s obzirom na razvoj umjetne inteligencije s druge, s namjerom da se ukaže na neotuđivu vrijednost humanistike i važnost ulaganja u humanističko obrazovanje. Moderatorica: izv. prof. dr. sc. Iris Vidmar Jovanović.

Info o gostima:

Laura D’Olimpio (School of Education, Sveučilište Birmingham), bavi se pitanjem obrazovne dimenzije umjetnosti i estetskog obrazovanja,  problemom moralne odgovornosti aktera na društvenim mrežama i doprinosu koji umjetnost daje sretnom životu i dobrostanju pojedinca. Njezin je rad prvenstveno obilježen zalaganjem za uključivanje umjetnosti u sustav obrazovanja.

James MacAllister (Sveučilište Edinburg, Institute for Education, Community and Society) bavi se filozofijom odgoja i obrazovanja s posebnim naglaskom na doprinos filma razvoju etičkih vrlina i vrijednosti te pitanjem filozofije okoliša i problemima okolišne etike. U svojem se trenutnom istraživanju bavi pitanjem javnih politika, obrazovnim institucijama i sustavom vrijednosti koji čini zajedničko javno dobro.

Murray Smith (Sveučilište Kent, Aesthetics Research Centre) bavi se interdisciplinarnim pristupom filmu, s posebnim naglaskom na kognitivnim znanostima, naturalizmu i neuroestetici. Voditelj je Estetskog Centra za istraživanje pri Sveučilištu Kent, koji obuhvaća istraživanje vizualnih i narativnih umjetničkih djela. Jedan je od vodećih zastupnika tzv. treće kulture, unutar kojeg zagovara suradnju prirodnih i humanističkih znanosti kao najplodonosnijeg pristupa istraživanju umjetnosti i umjetničkih djela, kreativnosti i inteligencije.

Podijeli događanje na